גולדשטיין ושות' משרד עורכי דין

[email protected]

ליווי זכיינים

ליווי זכיינים

בחרתם להקים עסק במודל של זכיינוּת? בשעה טובה! העתיד נראה מבטיח, גב של רשת מזכה עומד מאחוריכם ואתם רוקמים תוכניות לצמיחה והתפתחות. על הנייר הכול נראה נהדר, אולם חיי המעשה מעידים כי מערכת היחסים העסקית והמשפטית שבין רשת מזכה לזכיין היא מורכבת, ותרחישים שונים עשויים לפגוע בה. אם החלטתם לצאת לדרך כזכיינים חשוב מאוד שתקבלו ייעוץ משפטי טרם ההתקשרות עם הרשת, ובמהלך חיי העסק.

היתרונות שמהם נהנים זכיינים במסגרת מודל הזכיינות

הסטטיסטיקה כיום מלמדת על סיכויי הצלחה נמוכים של עסק חדש הנפתח באופן עצמאי. כ-33% מהעסקים שנפתחים נסגרים בתוך כמה חודשים, כחצי מהעסקים אינם מאריכים ימים יותר משנתיים, ובבדיקה כעבור 5 שנים ממועד פתיחת העסק, רק 20% מהעסקים שנפתחים ממשיכים להיות פעילים. המציאוּת מלמדת כי עסקים קוֹרְסים בתחילת הדרך  וברוב המקרים אינם מצליחים להחזיר את סכום ההשקעה במיזם. לעומת זאת סיכויי המינוף וההצלחה של עסק זכייני שנפתח, גבוהים יותר באופן משמעותי. היתרונות שמציע מודל הזכיינות הם בעיקר כלכליים ותדמיתיים:

 • חיסכון מהותי במשאבים – עסק חדש מתחיל כדף חלק, נדרש לתכנן מודל עסקי, להחליט על אסטרטגיה שיווקית, לעצב לוגו וכד'. כל אלה דורשים משאבים, זמן וכוח אדם. לעומתו, עסק זכייני נהנה מהצטרפות לגלי ההצלחה של הרשת המזכה בלי שיצטרך לעמול או להשקיע לשם כך. חיסכון נוסף הוא בכך שזכיין נהנה מכוח הקנייה של הרשת הזכיינית ומרכישת סחורה מספקיה של הרשת בתעריפים מוזלים ובהנחות. כמו כן הרשת מאפשרת לזכיין לעשות שימוש בידע שצברה לצד תמיכה, הדרכה וליווי בשלבי הקמת העסק. בזכות אלה נפרשׂת לזכיין רשת הגנה המצמצמת באופן משמעותי את סיכוייו ליפול.
 • שימוש בתדמית של הרשת – הזכות להשתמש בשם ובסמל המותג אשר הוכיח הצלחה. כמו כן הרשת מציעה פרסום רשתי ופרסום ממוקד לסניף הזכייני, אשר מגביר את החשיפה לעסקו של הזכיין.

שירותים משפטיים במהלך ליווי זכיינים

 • איתור זיכיון מתאים ורכישתו – בהתאם ליכולותיו הכלכליות של הזכיין ולאחר ביצוע פנייה לזכיינים אחרים ברשת כדי לקבל מידע לגבי הרשת וטיפים להמשך הדרך העסקית.
 • הסבר לזכיין המיועד לגבי המסגרת העסקית והמאפיינים הייחודיים למודל הזכיינות – זכויות וחובות מול הרשת, סיכונים ותרחישי פרידה אפשריים.
 • עריכת בדיקת היתכנוּת עסקית וכדאיוּת פיננסית – חשיבוּת רבה מיוחסת לעריכת בדיקות מקדימות מקיפות אשר יש בהן להגביר את סיכויי ההצלחה של העסק. בדיקות אלה נערכות בליווי יועצים מקצועיים מהתחומים הרלוונטיים, וכוללות בחינת חוסנהּ הכלכלי של הרשת ופוטנציאל הצמיחה שלה, זיהוי סיכונים שמאפיינים את התנהלותה של הרשת והתרעה בפני הזכיין המיועד.
 • עריכת בדיקות ותחשיבים כלכליים – בדיקת הבטוּחוֹת הנדרשות להקמת הסניף הזכייני מצד הרשת ובעל הנכס המיועד לשמש כסניף הזכייני. בדיקת התנאים בהיבט רישוי עסקים לצד הוצאות צפויות חד-פעמיות כמו אישורים והיטלים, וכמו הוצאות שוטפות כגון ארנונה או דמי שכירות.
 • בחינת ההסכם מול הרשת המזכה וניהול משא ומתן עימה – במטרה לנסח חוזה הוגן מול הרשת תוך הגנה על הזכיין ושמירה על האינטרסים שלו.  
 • ליווי בהליך השכרת נכס מתאים – בהיבטי חוזה השכירות, בטוחות וכד'.
 • סיוע לסניף הזכייני בהתנהלות שוטפת וקבלת החלטות.
 • פתרון סכסוכים משפטיים המתגלעים עם הרשת – המחלוקות נסבות בעיקר על קו התפר שבין עצמאותו של הזכיין והעובדה כי הניהול שלו ישפיע על הצלחת הסניף, לבין חובתה של הרשת לסייע לזכיין ולתמוך בו בהדרכה, ליווי עסקי וחשיפה פרסומית.
 • ליווי משפטי במקרה של היפרדות עסקית – כאשר היחסים בין הזכיין ובין הרשת עולים על שׂרטון ניתנת לזכיין אפשרות למכור את הסניף והזיכיון לזכיין אחר, תוך עמידה בתנאי הרשת המזכה. מהלך זה כדאי לבצע בליווי משפטי, לשמירה על האינטרסים של הזכיין.

חשיבוּת קבלת ייעוץ משפטי

מודל הזכיינות מציע הזדמנות עסקית אטרקטיבית עבור הזכיין. לעיתים יזמים המתקשרים בהסכם זכיינות אינם עורכים את הבדיקות הנדרשות, ונכנסים לעסקה הרפתקנית כשהם מוכנים לחתום כמעט על כל חוזה נוכח האפשרות להרוויח כסף מהיר ולהיות עצמאיים. עורכי הדין במשרדנו בעלי ותק וניסיון בליווי זכיינים. הצוות המקצועי שלנו ילווה אתכם משלב הבדיקות ההכרחיות ולאורך ההתנהלות הזכיינית בשגרת העסק, יזהיר מפני סיכונים אפשריים וימקסם את סיכויי הצלחתכם כזכיינים.

חולמים להיות זכיינים? בשביל זה אנחנו כאן!

משרדנו ייעץ וילווה אתכם להצלחה עסקית ועצמאות כלכלית

לקביעת פגישה צרו עימנו קשר: 054-8302607