גולדשטיין ושות' משרד עורכי דין

[email protected]

לשון הרע

להתייעצות ופנייה בכל נושא הקשור לעסק שלכם, התקשרו עכשיו 054-8302607, או השאירו פרטים כאן

הוצאת דִּבָּה ולשון הרע

הוצאת דיבה ולשון הרע לשון הרע בפייסבוק הגנות לנתבעים בתביעת לשון הרע לשון הרע בעבודה תלונת שווא במשטרה – לשון הרע עיקול שלא כדין – לשון הרע סכסוך שכנים – הוצאת דיבה הליך גירושין – לשון "חיים ומוות ביד הלשון". בעידן התקשורתי של ימינו כמעט כל זירה מהווה במה פוטנציאלית להשמצות ולהתבטאויות בלתי הולמות: הווטסאפ, הפייסבוק ושלל הרשתות החברתיות; האינטרנט – פורומים, בלוגים וטוקבקים; אמצעי התקשורת – עיתונות, טלוויזיה ורדיו וכמובן שיח בעל פה. האצבע קלה על המקלדת ועל הסמארטפון המשמעות לא תמיד נלקחת בחשבון וההשלכות עלולות להיות קשות ובלתי-נעימות ואף לגרום נזק משמעותי.
זהו תחום דינאמי ומתעדכן, אשר חלים בו שינויי פסיקה וחקיקה כל העת. לפיכך חשוב להיות עם יד על הדופק ולהתעדכן, וזו המומחיות של משרד עורכי דין אבירם גולדשטיין.

אנו מתמחים גם בתת-סוגים של הוצאת דיבה ופרסום לשון הרע כמו במסגרת יחסי עובד-מעביד או בהליכי גירושין.

החוק המרכזי בתחום זה הוא חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965. תכליתו של החוק היא להגן על זכותו של הפרט לשם טוב ולכבוד. לשון הרע נחשבת עוולה נזיקית ולפיכך מי שנפגע מפרסום בגין לשון הרע רשאי להגיש תביעת פיצויים. אם הוּכחה כוונה לפגוע אפשר לתבוע גם בגין עבירה פלילית.

לצורך קבלת פיצוי נדרשים להתקיים שלושה מרכיבים:

1. לשון הרע – לשון הרע יכול להיות כל דבר אשר פרסומו עלול להשפיל, לבזות, לייחס לאדם תכונות שליליות או מעשים שליליים, לפגוע במקצועו או בפרנסתו, וכל אמירה פוגענית בכל היבט כמו: דת, גיל, גזע, נטייה מינית וכיו"ב.
2. פרסום – כלומר שההתבטאות הפוגענית תהיה פומבית ומפורסמת ברבים ולעניין זה כל חשיפה של הדברים לצד שלישי אשר איננו הנפגע עצמו, עשויה להיחשב לפרסום על פי החוק..
3. נזק – נזק שנגרם בפועל או שעלול היה להיגרם. ואף ללא צורך להוכיח את הנזק.
ייחודן של עבירות לשון הרע הוא באפשרות לקבל פיצוי בלי להוכיח נזק. הרציונאל העומד מאחורי זה טמון בהכרה כי הוכחת נזק בתביעות לשון הרע אינה פשוטה. לכן, חוק איסור לשון הרע כולל את האפשרות לתבוע גם כאשר קיים קושי של ממש בהוכחת נזקי הנפגע, תוך שהחוקמקנה לבית המשפט את האפשרות להורות לנתבע לפצות את התובע עד לגובה סכום מסויים הקבוע בחוק גם ללא הוכחת נזק מצד התובע.

עורך דין אבירם גולדשטיין מומחה בתיקי לשון הרע, בעל ותק וניסיון הן בייצוג תובעים והן בהגנה על נתבעים בעבירות מסוג זה. לאחר התעמקות בעובדות המקרה נבחן את כדאיוּת הגשת התביעה לפי קריטריונים מנחים כגון: שקילת ערך חופש הביטוי מול הזכות לשם טוב – ככלל, בתי המשפט מגינים על הזכות לחופש הביטוי ודוחים לא אחת תביעות לשון הרע, אולם בנסיבות של פרסום חמוּר אשר מצביעות על פגיעה משמעותית בשמו הטוב של הנפגע, נוטים בתי המשפט לפסוֹק כי התקיימה עוולת לשון הרע.

"טוב שֵׁם מִשֶּׁמֶן טוב" (קוהלת ז א)
נפגעת עקב לשון הרע? זה לא סוף פסוק!
משרד עו"ד אבירם גולדשטיין כאן לשירותך.